reklama

O strachu a pohodlnosti

Strach. Mnohí toto slovo nemajú radi a pritom mu vďačíme za veľa. Vždy hral v živote človeka významnú úlohu. Je to paradox, ale bez strachu by sme nič neznamenali a možno už aj neexistovali. Presiakol celé naše dejiny...až do morku kostí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

 

Už v praveku človek spoznal, čo je to strach. Viedol každý jeho krok. V týchto temných dobách je to najzreteľnejšie. Áno, začiatky sú vždy ťažké, o tom by praveký človek dokázal rozprávať celé hodiny. Išlo o existenciu a prežitie, niet mu čo závidieť. Samá depresia. V jeho živote zohrávala najvýznamnejšiu úlohu hlavne jedna myšlienka - podarí sa niečo uloviť, alebo nie? Stanem sa sám niečiou potravou? Alebo strach z prírodných úkazov? Nie je problém, hop a už tu máme náboženstvo.

Odvtedy sme však už prešli poriadny kus cesty. Čo je podstatné, strach z divej zvery nie je horší ako strach pred svojim vlastným druhom - človekom. Na to ľudia prišli veľmi skoro. Hneď ako sme zistili, že existuje niečo ako majetok, niečo čo sa dá vlastniť a druhí to už mať nemusia. A už tu máme zbrane. Nikto predsa nechce o svoj ťažko nadobudnutý majetok prísť, prípadne ho treba vylepšiť. Najskôr človek používal iba kamenné zbrane a nástroje. Neskôr, keď strach zvládol aj techniku obrábania kovov, tak rôzne bronzové meče, nože, štíty.....Ako je na tom sused? Môže ma ohroziť? Dá sa mu niečo ukradnúť? Ako získať cudzí majetok s minimálnymi stratami? Dušou týchto otázok bol vždy hlavne strach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo tak strach pred hladom? Aj tu bol človek veľmi kreatívny. Pomerne rýchlo sme pochopili, čo je výhodnejšie. Zo zberača-lovca sa stal človek-poľnohospodár. Hurá, už sa nemusí kočovať, môžeme sa usadiť a v klude si svojou prácou plniť brušká. Teda aspoň niekto, na každého sa nemusí dostať. Koleso, pluh, zavlažovanie..... To všetko sú vynálezy, ktoré mali uchrániť čím ďalej rozrastenejšiu populáciu pred hladom.

Neskôr, keď už človek vďaka svojim vynálezom nebol tak odkázaný na prírodu, začal strach riadiť človeka ďalším smerom. Keď už nie získať, tak aspoň obrana seba a svojho majetku. Aj tu bol strach kreatívny. To znamená vojny a s vojnami zdokonaľovanie vojenských vynálezov. Kto má technologickú prevahu, má aj väčšie šance na víťazstvo. Vždy išlo o rozšírenie svojho blahobytu na úkor porazeného, aj v náboženských vojnách. Víťazi brali, porazení tratili. Jednoduchý spôsob ako prísť k majetku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strach má aj verných kamarátov a spojencov. Ide o chamtivosť a pohodlnosť. Čím má človek viac, chce mať ešte viac. Keď sme už neboli tak závislí na prírode, mohli sme začať premýšľať, ako si uľahčiť život a zaručiť blahobyt. Títo dvaja kamaráti sa ukázali najmä vypuknutím priemyselnej revolúcie. Vlaky, elektrina, lietadlá, počítače........Na to človek spočiatku nebol odkázaný, ale všetky tieto vecičky dokázali poriadne uľahčiť život. Aj tu hrá určitú úlohu strach. Nikto z nás sa predsa nechce vrátiť o úroveň nižšie a žiť v horších podmienkach. Napríklad taký život bez elektriny...ťažko predstaviteľné. Stali sme sa závislákmi. Už niet cesty späť. Bez týchto vecičiek by polovica populácie zomrela od hladu. Staršími spôsobmi a technologickými prístupmi by sme nemali šancu vyprodukovať toľko potravy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa týka budúcnosti, aj tu hrá strach významnú úlohu. Naša planéta tu nebude večne. Keďže už niet cesty späť, musíme sa s budúcnosťou vysporiadať po svojom. Človek si vybral cestu pokroku, z ktorej už nesmie zísť a ani nesmie. Stihneme niečo vymyslieť na svoju záchranu a odísť inam? Podarí sa človeku včas technologicky vyzrieť, aby niečo také dokázal a zachránil sa? Začali sa preteky s časom. Nech si svoj názor na tieto otázky spraví každý sám.... Je však veľmi pravdepodobné, že nie príroda, ale my sami sa zničíme. Tú samovraždu páchame už vyše 200 rokov. Alebo sa už 200 rokov zachraňujeme? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale to sú otázky, na ktoré v prvom rade odpovie až budúcnosť....

Richard Zona

Richard Zona

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Obyčajný človek, ktorý sa učí vedieť, ženič nevie. Zoznam autorových rubrík:  Filmové recenzieHistóriaMoje úvahySúkromnéŠomranie

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu